Zapisy stanowiące o strukturze placówki, sposobie organizacji pracy oraz określające kompetencje i zakres obowiązków pracowników zawarte są w podstawowej dokumentacji placówki, do której należą: Regulamin Zakładu Poprawczego oraz Roczny i Perspektywiczny Plan Rozwoju. Wymienione dokumenty mają charakter i zasięg ogólnozakładowy. Implikacją tych przepisów są, wypracowane w każdym z trzech działów zakładu, kolejne dokumenty o charakterze obligatoryjnym, które szczegółowo określają formułę tychże działów. Zalicza się do nich: Statut Szkoły i Warsztatów Szkolnych oraz Regulamin Wychowanka.
Regulamin Zakładu Poprawczego (zatwierdzony przez Prezesa Sądu Okręgowego w Legnicy 22.12.2015) – stanowi kompendium ogólnych uregulowań dotyczących: celów i zadań placówki, organów zakładu i ich kompetencji, struktury i organizacji pracy, wychowanków i dokumentowania ich pobytu oraz bezpieczeństwa zakładu. Okresowa aktualizacja Regulaminu polega na jego dostosowaniu do zmieniających się przepisów zewnętrznych.
Plan Rozwoju Zakładu Poprawczego w Jerzmanicach Zdroju na lata 2007–2010 – to zatwierdzony przez Radę Zakładu dokument, w którym określona została przestrzeń działalności i kierunki rozwoju placówki w najbliższych trzech latach.
Statut szkół i warsztatów zakładowych – zatwierdzony przez Radę Zakładu dokument, który szczegółowo określa charakter, organizację oraz przebieg kształcenia teoretycznego i zawodowo - praktycznego wychowanków zakładu poprawczego.
Regulamin Wychowanka – dokument opracowany na podstawie Ustawy o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich i zatwierdzony przez Radę Zakładu zawiera m.in. obowiązki i prawa wychowanka zakładu. Ponadto szczegółowo określa warunki pobytu w zakładzie, udzielania przepustek i korzystania z urlopu, a także zawiera listę kar i nagród. Regulamin wychowanka, obok Konwencji Praw Człowieka jest najważniejszym dokumentem wewnętrznym, z którym zostaje zapoznany każdy wychowanek.
O specyficznym charakterze zakładu poprawczego jako instytucji powołanej do resocjalizacji nieletnich decyduje wiele czynników, spośród których najbardziej istotne to:
- fizyczna izolacja społeczna z jej psychologicznymi następstwami;
- szczególny podmiot wychowawczo – opiekuńczych i terapeutycznych oddziaływań, wymagający od kadry pedagogicznej odpowiednich kwalifikacji, predyspozycji osobowościowych i psycho – fizycznych oraz dobrego przygotowania metodycznego;
- strukturalne i proceduralne rozwiązania o charakterze rygorystycznym i punitywnym, wynikające bezpośrednio z podwyższonych wymogów bezpieczeństwa.
Wymienione przesłanki wymuszają zaistnienie i funkcjonowanie kolejnych przepisów, ściśle określających wewnętrzne procedury lub funkcyjne obowiązki, które zawarte są w zarządzeniach kadry kierowniczej i innych dokumentach opisujących szeroko rozumianą procedurę postępowania. Do takich dokumentów należą między innymi:
- Zasady organizacji pracy internatu;
- Instrukcja organizacji ochrony i bezpieczeństwa;
- Instrukcja pełnienia funkcji „Wychowawcy inspekcyjnego”;
- Instrukcja pełnienia dyżuru nocnego;
- Warunki odsunięcia od zajęć grupowych;
- Procedura ewakuacji grup na wypadek pożaru;
- Zakres czynności wychowawcy;
- Zakres czynności strażnika.
Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny - stanowi wytyczne do pracy wychowawczej dla dyrektora szkoły, wychowawców klas, nauczycieli przedmiotów, pedagoga szkolnego, psychologa, terapeuty, pracowników niepedagogicznych. Realizacja założeń programowych wpłynie na spójność i wielokierunkowość oddziaływań wychowawczo - profilaktycznych ukierunkowanych na uczniów szkoły.