Drukuj
Odsłony: 201

Powoli przygotowujemy się do 102 rocznicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Tworzymy gazetki ścienne na grupach i przyswajamy wiedzę, którą wykorzystamy podczas Konkursu Wiedzy Historycznej.
11 listopada 2020 roku będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości.

Co roku wiele osób zastanawia się, jakie święto obchodzimy 11 listopada. Otóż tego dnia w całym kraju świętuje się Narodowy Dzień Niepodległości. Ma ono upamiętniać odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (pierwszy z nich miał miejsce w 1795 i trwały do 1918 roku). 
Po raz pierwszy 11 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości 23 kwietnia 1937 roku. Następnie został zniesiony ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to przywrócono dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce 1989 roku. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 r,, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.
Tegoroczny Dzień Niepodległości wypada w środę i jest to już 102 rocznica.

Jak obchodzimy Święto Niepodległości?
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest niezwykle uroczyście. Na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbywają się defilady i wystąpienia z udziałem najwyższych władz państwowych, a przed grobem Nieznanego Żołnierza składa się wieńce. Dodatkowo w całym kraju organizowane są marsze, biegi, koncerty piosenek patriotycznych, jak również wykłady i inscenizacje historyczne. W tym roku ze względu na panującą pandemię przebieg obchodów będzie wyglądał pewnie inaczej.

Narodowy Dzień Niepodległości - dzień wolny od pracy
11 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że w tym czasie zamknięte będą wszystkie urzędy, placówki pocztowe, galerie handlowe, supermarkety, punkty usługowo-handlowe oraz szkoły.

Autor: Piotr Kocyła