14 lutego 2020 roku odbyła się w ramach Kółka Turystycznego, integracyjna wycieczka krajoznawczo-turystyczna, wychowanków Zakładu Poprawczego w Jerzmanicach-Zdroju wraz z lokalnymi sportowcami ze Złotoryi do Karpacza. Celem głównym było Walentynkowe Zimowe zdobycie Śnieżki.

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech, województwa dolnośląskiego, a także całego Śląska. Najwybitniejszy szczyt Polski i Czech. Jego oficjalna wysokość bezwzględna to 1603 m n.p.m..

Zlokalizowana jest na granicy polsko-czeskiej, góruje nad Kotliną Jeleniogórską, wystając 200 metrów ponad Równię pod Śnieżką. Po stronie polskiej znajduje się w granicach administracyjnych Karpacza oraz na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Widoczność z wierzchołka przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km.

Należy do Korony Europy, Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.

Sześcio osobowa grupa uczestników a w tym dwu osobowa reprezentacja wychowanków Zakładu Poprawczego, aby zdobyć szczyt Śnieżki, musiała rozpocząć wędrówkę z dolnej stacji wyciągu i najpierw pokonać pieszo pięciokilometrowy odcinek po przepięknych malowniczo-zimowych szlakach górsko-leśnych o przewyższeniu 600 metrów. Następnie od górnej stacji wyciągu Kopa przeszli półkilometrowy płaski odcinek aż do samego podnóża szczytu. Finałowym etapem zdobycia szczytu było wejście szlakiem łańcuchowym o długości pół kilometra i przewyższeniu 170 metrów po zmrożonych i śliskich kamieniach. Na szczycie Śnieżki zdobywcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia i napili się ciepłej herbaty z miodem z termosu przy porywach wiatru dochodzącego do 100 km/h. W drodze powrotnej musieli wykazać się dużą czujnością i sprawnością fizyczną podczas zejścia niebezpiecznym szlakiem łańcuchowym. Po 7 godzinach turystycznej eskapady Krystian R. i Adrian O. cali, zdrowi i bogatsi o nowe doświadczenia pod opieką wychowawców Piotra Kocyły i Marcina Rabendy a także Bartłomieja Wnęka i Tomasza Łukawskiego powrócili do naszego kurortu.

Autor: Piotr Kocyła